Türkçe

Bu siteyi açma fikri nasıl ortaya çıktı?
Bu siteyi oluşturma amacım beş yılı aşkın bir süredir yaşadığım Amerika Birleşik Devletleri'nde, farklı mağazalar ve alışveriş merkezlerinde karşılaştığım Türk ürünlerini daha geniş kitlelere ulaştırabilmektir. Çoğumuzun farkında bile olmadığımız, hemen bir adım ötemizdeki bir ayakkabı  ya da bir giyim mağazasında, süpermarkette reyonlarda yer alan birbirinden kaliteli Türk ürünlerine dikkat çekebilmektir.

Bu sitenin ne gibi bir faydası olacaktır?
Yurtdışında, bilhassa Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan Türk nüfusu gün geçtikçe artmaktadır. Bunu göz önünde bulundurduğumuzda gelecek on yıl içinde daha fazla Türk ürünü Amerikan mağazalarında yer bulacaktır. Ancak, hali hazırda Türkiye'den Amerika'ya ithal edilen ürün sayısı aslında arzu edilenin çok çok altında bulunmaktadır. Bunun ardında yatan nedenlerden biri hiç şüphesiz Türk ürünlerinin Amerikan marketlerine girmiş dahi olsa halk düzeyinde yeterince talep görmeyişi ya da tannmayışıdır. Bu site, hiç olmazsa Amerika'da yaşayan Türk toplumunda bu bilinci uyandırarak bu ürünlerin hak ettiği konumu elde etmesine, bu sayede taleplerin artmasına ve dolaylı olarak Türk ithalat sanayiinin gelişmesine katkı sağlayacaktır.

Sitenin en önemli özelliği, yalnızca Amerika'daki Türk marketlerini değil, aynı zamanda Amerika'da, Amerikan alışveriş mağazalarında satılan Türk ürünlerini tanıtmaya yönelik olmasıdır. Bilhassa, Amerika çapında oldukça geniş dağıtım ağına sahip büyük süpermarket ve alışveriş merkezlerini hedef almaktadır. Zira, hali hazırda Amerika'nın hemen her eyaletinde çok sayıda Türk marketi bulmak mümkündür. Buralarda, dilediğiniz sayı ve çeşitte Türk ürününe ulaşmanız da mümkündür.

Sitede neler yer alacak?
Sitede ilk etapta Amerika Birleşik Devletleri'ndeki mağazaların listesi ve buralarda satılan Türk ürünleri yer alacaktır. Buna ilave olarak, Amerika'da eyalet eyalet, Türk ürünleri satan Türk marketlerinin de hiç bir ücret talep etmeksizin telefon ve adres bilgileri verilecektir.
İlerleyen zamanlarda dünyanın başka ülkelerindeki Türk  ürünlerinin bulunduğu mağazaların bilgilerinin de siteye eklenmesi planlanmaktadır. Bu anlamda ilk adım Kanada olacaktır.
Market sahiplerinin, sitede yer almak için kurumsal iletişim bilgilerinin yayınlanmasını istediklerini belirtir bir e-maili aşağıdaki adrese göndermeleri yeterli olacaktır.
Aynı zamanda, diğer market ve mağazalarda karşılaştığınız ürünleri, gerektiğinde fotoğrafıyla birlikte yine aynı e-mail adresine göndererek sitenin gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.
 madeinturkiye@live.com